Make your own free website on Tripod.com

1999 NJCAA Cross Country National Championships Results - Updated 11/16/99
November 13, 1999

Groesbeck Golf Course, Lansing, Michigan
[Teams][Individuals]


Team Standings for Division II Women

1 Colby CC 90
2 Paradise Valley CC 122
3 Hutchinson CC 126
4 Lansing CC 143
5 Cuyahoga CC 143 (Tie Breaker)
6 Parkland College 149
7 Cloud County CC 178
8 Schoolcraft College 188
9 Johnson County CC 195
10 Flathead Valley CC 214
11 Wallace State Hanceville 219
12 Bevill State CC 305
13 Danville Area CC 310
14 South Suburban College 320
15 Hagerstown CC 441
INC Coffeyville CC
INC Oakton CC
INC College of Lake County
INC Glendale CC
INC Highland CC
INC Holmes CC
INC Macomb CC
INC Oakland CC
INC Sauk Valley CC
INC Scottsdale CC
INC Vincennes University
INC Waubonsee Community College
INC Phoenix College
INC No Team

Results by Team
Team Scoring Shown

Team Results for Division II Women
#1 Colby CC : 90

PL Name Class Time Pace
6 Kati Gosnell So. 19:48.1 06:22.4
8 Amber Stephens Fr. 19:50.3 06:23.0
13 Monica Barger Fr. 20:04.7 06:27.5
30 Tracey Pfannenstiel Fr. 20:49.8 06:42.0
33 Jessica Vanek So. 20:52.8 06:43.0
35 Kaylee Hearting So. 21:03.4 06:46.5
48 Jean Mannebach Fr. 21:23.6 06:52.9


#2 Paradise Valley CC : 122

PL Name Class Time Pace
3 Amber Barrett So. 19:14.8 06:11.4
9 Cynthia Nolivos Fr. 19:55.1 06:24.6
17 Delindra Barton Fr. 20:23.4 06:33.6
40 Sommer West Fr. 21:13.8 06:49.7
53 Lucy Whetton Fr. 21:31.6 06:55.5
57 Casey Coss Fr. 21:38.3 06:57.8
63 Kristina Fronczyk Fr. 21:46.6 07:00.3


#3 Hutchinson CC : 126

PL Name Class Time Pace
4 Elissa Peterman So. 19:33.8 06:17.5
15 Gayle Biery Fr. 20:16.9 06:31.4
32 Lisa Wineinger Fr. 20:51.9 06:42.6
34 Heather Heidemann So. 20:57.9 06:44.6
41 Danielle Haldeman So. 21:14.2 06:50.0
42 Kellie Culbertson Fr. 21:14.5 06:50.0
66 Nicolette Raya So. 21:51.7 07:02.0


#4 Lansing CC : 143

PL Name Class Time Pace
12 Kaycee Hinkle Fr. 20:02.3 06:26.9
16 Candi Mason Fr. 20:21.0 06:33.0
19 Kendra Horstman Fr. 20:25.1 06:34.3
22 Heidi Eberly Fr. 20:37.0 06:38.1
74 Rebecca Smith So. 22:27.7 07:13.5
86 Barb Kraus So. 23:17.5 07:29.6
90 Nicole Wilson Fr. 23:43.9 07:38.0


#5 Cuyahoga CC : 143

PL Name Class Time Pace
18 Rachael Muniak Fr. 20:23.8 06:33.6
20 Tanya Truitt So. 20:28.0 06:35.2
28 Tracy Supp So. 20:48.9 06:41.7
31 Katie Shoaff So. 20:51.1 06:42.6
46 Mary Magovich Fr. 21:19.4 06:51.7


#6 Parkland College : 149

PL Name Class Time Pace
1 Jodi Huddlestun So. 19:03.9 06:07.9
24 Shannon Dietrich So. 20:41.7 06:39.4
38 Candy Ard So. 21:11.7 06:49.1
39 Rhonda Loftus Fr. 21:12.7 06:49.4
47 Krista Karlstrom Fr. 21:19.8 06:51.7
54 Maggie Andrew So. 21:33.6 06:56.2
68 Jessica Carson Fr. 21:57.7 07:03.9


#7 Cloud County CC : 178

PL Name Class Time Pace
5 Jamie Nelson So. 19:45.0 06:21.4
29 Trisha Kantack So. 20:49.3 06:42.0
43 Jennifer Kimball So. 21:17.4 06:51.0
45 Leslie Bradey Fr. 21:18.2 06:51.3
56 Kim Herren So. 21:35.9 06:56.8
72 Sarah Charles So. 22:20.8 07:11.3
77 Becky Trout So. 22:42.2 07:18.4


#8 Schoolcraft College : 188

PL Name Class Time Pace
21 Jenny Duncan So. 20:28.3 06:35.2
26 Dawn Daniels Fr. 20:44.8 06:40.4
27 Jenny Furlong Fr. 20:47.7 06:41.4
49 Mandi Davis Fr. 21:24.7 06:53.3
65 Katie Chonacas Fr. 21:47.1 07:00.7
71 Lindsay Patra Fr. 22:20.6 07:11.3
76 Kristin Switalski Fr. 22:33.1 07:15.5


#9 Johnson County CC : 195

PL Name Class Time Pace
2 Michelle Simecka Fr. 19:08.2 06:09.5
11 Katie Sellens So. 20:01.0 06:26.5
51 Jennifer Waers Fr. 21:28.7 06:54.5
61 Erin Conner Fr. 21:43.3 06:59.4
70 Lori Burke Fr. 22:12.4 07:08.7
81 Linda Caswell Fr. 22:51.7 07:21.3
88 Emily Hamblin Fr. 23:38.0 07:36.4


#10 Flathead Valley CC : 214

PL Name Class Time Pace
14 Amy Smith So. 20:12.9 06:30.1
23 Marianne Meyers Fr. 20:40.1 06:39.1
37 Robyn Bolstad So. 21:04.4 06:46.8
58 Jessica Fjell Fr. 21:39.0 06:58.1
82 Mariah Persinger Fr. 22:52.9 07:21.6
89 Heather Reddig So. 23:41.9 07:37.4
91 Amy Craig Fr. 23:46.6 07:39.0


#11 Wallace State Hanceville : 219

PL Name Class Time Pace
7 Beatrice Meiti So. 19:49.4 06:22.7
25 Nancy Glasscock Fr. 20:42.6 06:39.7
44 Christy Sherrill So. 21:17.7 06:51.0
64 Sara Shannon Fr. 21:46.8 07:00.3
79 Darlanda McTier Fr. 22:43.9 07:18.7
94 Jacklyn Coggin Fr. 24:40.3 07:56.3


#12 Bevill State CC : 305

PL Name Class Time Pace
50 Michelle Anderson Fr. 21:26.6 06:53.9
52 Julie Drake Fr. 21:30.5 06:55.2
55 Brianna Gelzer Fr. 21:33.8 06:56.2
73 Rachel Robinson So. 22:23.7 07:12.2
75 Ginger Varnadoe So. 22:30.1 07:14.5


#13 Danville Area CC : 310

PL Name Class Time Pace
10 Megan Nunnally So. 19:58.3 06:25.6
62 Lynnette Brown So. 21:44.5 06:59.7
69 Rosian Warrington Fr. 22:04.4 07:06.1
84 Kim Myers So. 23:03.8 07:25.1
85 Taneisha Drew So. 23:13.4 07:28.3
87 Jessica Cox Fr. 23:31.2 07:34.1
92 Sara Paisley So. 23:50.7 07:40.3


#14 South Suburban College : 320

PL Name Class Time Pace
36 Nikki Kerr Fr. 21:03.9 06:46.5
59 Shannon Gaylord So. 21:41.1 06:58.7
67 Sara Thomas Fr. 21:56.4 07:03.6
78 Jennifer Blocker So. 22:43.3 07:18.7
80 Tiffany Serrano So. 22:45.5 07:19.3
83 Tracy Bozeman Fr. 23:02.0 07:24.8


#15 Hagerstown CC : 441

PL Name Class Time Pace
60 Renata White So. 21:41.9 06:58.7
93 Sarah Danner Fr. 24:29.0 07:52.8
95 Becky Walter So. 25:23.3 08:10.2
96 Tieesha Jones So. 27:39.3 08:54.0
97 Serena Wheeler Fr. 29:39.5 09:32.6


INC Coffeyville CC

PL Name Class Time Pace


INC Oakton CC

PL Name Class Time Pace
0 Susie Riemer Fr. 21:20.6 06:52.0


INC College of Lake County

PL Name Class Time Pace
0 Megan MItchell So. 22:36.5 07:16.4


INC Glendale CC

PL Name Class Time Pace


INC Highland CC

PL Name Class Time Pace
0 Rachel Craig So. 19:56.0 06:24.9
0 Candace Irving Fr. 21:20.2 06:52.0
0 Mandi Prochaska So. 22:09.5 07:07.7


INC Holmes CC

PL Name Class Time Pace
0 Chastity May So. 24:08.2 07:46.0


INC Macomb CC

PL Name Class Time Pace


INC Oakland CC

PL Name Class Time Pace
0 Shelly Vickery So. 20:29.8 06:35.6
0 Emily Hogon So. 21:55.9 07:03.2
0 Angela Tiberia Fr. 24:41.8 07:56.7


INC Sauk Valley CC

PL Name Class Time Pace
0 Stacy Smith Fr. 21:45.3 07:00.0
0 Natalie Bowman Fr. 21:55.6 07:03.2


INC Scottsdale CC

PL Name Class Time Pace
0 Heather Olsen Fr. 20:44.0 06:40.4


INC Vincennes University

PL Name Class Time Pace
0 Lacey Acree So. 19:47.2 06:22.0
0 Alesha Studer So. 22:16.1 07:10.0


INC Waubonsee Community College

PL Name Class Time Pace
0 Adana Maday-Scott Fr. 21:16.6 06:50.7
0 Amy Carrier Fr. 21:35.3 06:56.8


INC Phoenix College

PL Name Class Time Pace
0 Felisha Norberto So. 19:57.8 06:25.3
0 Kelley Winstanley So. 20:57.3 06:44.6


INC No Team

PL Name Class Time Pace
0 Jane Doe 1 So. 20:43.8 06:40.1
0 Jane Doe 2 So. 21:00.4 06:45.5

Individual Finish Results
OV - Overall Place TF - Team Points

OV TF Name Class School Time Pace
1 1 Jodi Huddlestun So. Parkland College 19:03.9 06:07.9
2 2 Michelle Simecka Fr. Johnson County CC 19:08.2 06:09.5
3 3 Amber Barrett So. Paradise Valley CC 19:14.8 06:11.4
4 4 Elissa Peterman So. Hutchinson CC 19:33.8 06:17.5
5 5 Jamie Nelson So. Cloud County CC 19:45.0 06:21.4
6 0 Lacey Acree So. Vincennes University 19:47.2 06:22.0
7 6 Kati Gosnell So. Colby CC 19:48.1 06:22.4
8 7 Beatrice Meiti So. Wallace State Hanceville 19:49.4 06:22.7
9 8 Amber Stephens Fr. Colby CC 19:50.3 06:23.0
10 9 Cynthia Nolivos Fr. Paradise Valley CC 19:55.1 06:24.6
11 0 Rachel Craig So. Highland CC 19:56.0 06:24.9
12 0 Felisha Norberto So. Phoenix College 19:57.8 06:25.3
13 10 Megan Nunnally So. Danville Area CC 19:58.3 06:25.6
14 11 Katie Sellens So. Johnson County CC 20:01.0 06:26.5
15 12 Kaycee Hinkle Fr. Lansing CC 20:02.3 06:26.9
16 13 Monica Barger Fr. Colby CC 20:04.7 06:27.5
17 14 Amy Smith So. Flathead Valley CC 20:12.9 06:30.1
18 15 Gayle Biery Fr. Hutchinson CC 20:16.9 06:31.4
19 16 Candi Mason Fr. Lansing CC 20:21.0 06:33.0
20 17 Delindra Barton Fr. Paradise Valley CC 20:23.4 06:33.6
21 18 Rachael Muniak Fr. Cuyahoga CC 20:23.8 06:33.6
22 19 Kendra Horstman Fr. Lansing CC 20:25.1 06:34.3
23 20 Tanya Truitt So. Cuyahoga CC 20:28.0 06:35.2
24 21 Jenny Duncan So. Schoolcraft College 20:28.3 06:35.2
25 0 Shelly Vickery So. Oakland CC 20:29.8 06:35.6
26 22 Heidi Eberly Fr. Lansing CC 20:37.0 06:38.1
27 23 Marianne Meyers Fr. Flathead Valley CC 20:40.1 06:39.1
28 24 Shannon Dietrich So. Parkland College 20:41.7 06:39.4
29 25 Nancy Glasscock Fr. Wallace State Hanceville 20:42.6 06:39.7
30 0 Jane Doe 1 So. No Team 20:43.8 06:40.1
31 0 Heather Olsen Fr. Scottsdale CC 20:44.0 06:40.4
32 26 Dawn Daniels Fr. Schoolcraft College 20:44.8 06:40.4
33 27 Jenny Furlong Fr. Schoolcraft College 20:47.7 06:41.4
34 28 Tracy Supp So. Cuyahoga CC 20:48.9 06:41.7
35 29 Trisha Kantack So. Cloud County CC 20:49.3 06:42.0
36 30 Tracey Pfannenstiel Fr. Colby CC 20:49.8 06:42.0
37 31 Katie Shoaff So. Cuyahoga CC 20:51.1 06:42.6
38 32 Lisa Wineinger Fr. Hutchinson CC 20:51.9 06:42.6
39 33 Jessica Vanek So. Colby CC 20:52.8 06:43.0
40 0 Kelley Winstanley So. Phoenix College 20:57.3 06:44.6
41 34 Heather Heidemann So. Hutchinson CC 20:57.9 06:44.6
42 0 Jane Doe 2 So. No Team 21:00.4 06:45.5
43 35 Kaylee Hearting So. Colby CC 21:03.4 06:46.5
44 36 Nikki Kerr Fr. South Suburban College 21:03.9 06:46.5
45 37 Robyn Bolstad So. Flathead Valley CC 21:04.4 06:46.8
46 38 Candy Ard So. Parkland College 21:11.7 06:49.1
47 39 Rhonda Loftus Fr. Parkland College 21:12.7 06:49.4
48 40 Sommer West Fr. Paradise Valley CC 21:13.8 06:49.7
49 41 Danielle Haldeman So. Hutchinson CC 21:14.2 06:50.0
50 42 Kellie Culbertson Fr. Hutchinson CC 21:14.5 06:50.0
51 0 Adana Maday-Scott Fr. Waubonsee Community College 21:16.6 06:50.7
52 43 Jennifer Kimball So. Cloud County CC 21:17.4 06:51.0
53 44 Christy Sherrill So. Wallace State Hanceville 21:17.7 06:51.0
54 45 Leslie Bradey Fr. Cloud County CC 21:18.2 06:51.3
55 46 Mary Magovich Fr. Cuyahoga CC 21:19.4 06:51.7
56 47 Krista Karlstrom Fr. Parkland College 21:19.8 06:51.7
57 0 Candace Irving Fr. Highland CC 21:20.2 06:52.0
58 0 Susie Riemer Fr. Oakton CC 21:20.6 06:52.0
59 48 Jean Mannebach Fr. Colby CC 21:23.6 06:52.9
60 49 Mandi Davis Fr. Schoolcraft College 21:24.7 06:53.3
61 50 Michelle Anderson Fr. Bevill State CC 21:26.6 06:53.9
62 51 Jennifer Waers Fr. Johnson County CC 21:28.7 06:54.5
63 52 Julie Drake Fr. Bevill State CC 21:30.5 06:55.2
64 53 Lucy Whetton Fr. Paradise Valley CC 21:31.6 06:55.5
65 54 Maggie Andrew So. Parkland College 21:33.6 06:56.2
66 55 Brianna Gelzer Fr. Bevill State CC 21:33.8 06:56.2
67 0 Amy Carrier Fr. Waubonsee Community College 21:35.3 06:56.8
68 56 Kim Herren So. Cloud County CC 21:35.9 06:56.8
69 57 Casey Coss Fr. Paradise Valley CC 21:38.3 06:57.8
70 58 Jessica Fjell Fr. Flathead Valley CC 21:39.0 06:58.1
71 59 Shannon Gaylord So. South Suburban College 21:41.1 06:58.7
72 60 Renata White So. Hagerstown CC 21:41.9 06:58.7
73 61 Erin Conner Fr. Johnson County CC 21:43.3 06:59.4
74 62 Lynnette Brown So. Danville Area CC 21:44.5 06:59.7
75 0 Stacy Smith Fr. Sauk Valley CC 21:45.3 07:00.0
76 63 Kristina Fronczyk Fr. Paradise Valley CC 21:46.6 07:00.3
77 64 Sara Shannon Fr. Wallace State Hanceville 21:46.8 07:00.3
78 65 Katie Chonacas Fr. Schoolcraft College 21:47.1 07:00.7
79 66 Nicolette Raya So. Hutchinson CC 21:51.7 07:02.0
80 0 Natalie Bowman Fr. Sauk Valley CC 21:55.6 07:03.2
81 0 Emily Hogon So. Oakland CC 21:55.9 07:03.2
82 67 Sara Thomas Fr. South Suburban College 21:56.4 07:03.6
83 68 Jessica Carson Fr. Parkland College 21:57.7 07:03.9
84 69 Rosian Warrington Fr. Danville Area CC 22:04.4 07:06.1
85 0 Mandi Prochaska So. Highland CC 22:09.5 07:07.7
86 70 Lori Burke Fr. Johnson County CC 22:12.4 07:08.7
87 0 Alesha Studer So. Vincennes University 22:16.1 07:10.0
88 71 Lindsay Patra Fr. Schoolcraft College 22:20.6 07:11.3
89 72 Sarah Charles So. Cloud County CC 22:20.8 07:11.3
90 73 Rachel Robinson So. Bevill State CC 22:23.7 07:12.2
91 74 Rebecca Smith So. Lansing CC 22:27.7 07:13.5
92 75 Ginger Varnadoe So. Bevill State CC 22:30.1 07:14.5
93 76 Kristin Switalski Fr. Schoolcraft College 22:33.1 07:15.5
94 0 Megan MItchell So. College of Lake County 22:36.5 07:16.4
95 77 Becky Trout So. Cloud County CC 22:42.2 07:18.4
96 78 Jennifer Blocker So. South Suburban College 22:43.3 07:18.7
97 79 Darlanda McTier Fr. Wallace State Hanceville 22:43.9 07:18.7
98 80 Tiffany Serrano So. South Suburban College 22:45.5 07:19.3
99 81 Linda Caswell Fr. Johnson County CC 22:51.7 07:21.3
100 82 Mariah Persinger Fr. Flathead Valley CC 22:52.9 07:21.6
101 83 Tracy Bozeman Fr. South Suburban College 23:02.0 07:24.8
102 84 Kim Myers So. Danville Area CC 23:03.8 07:25.1
103 85 Taneisha Drew So. Danville Area CC 23:13.4 07:28.3
104 86 Barb Kraus So. Lansing CC 23:17.5 07:29.6
105 87 Jessica Cox Fr. Danville Area CC 23:31.2 07:34.1
106 88 Emily Hamblin Fr. Johnson County CC 23:38.0 07:36.4
107 89 Heather Reddig So. Flathead Valley CC 23:41.9 07:37.4
108 90 Nicole Wilson Fr. Lansing CC 23:43.9 07:38.0
109 91 Amy Craig Fr. Flathead Valley CC 23:46.6 07:39.0
110 92 Sara Paisley So. Danville Area CC 23:50.7 07:40.3
111 0 Chastity May So. Holmes CC 24:08.2 07:46.0
112 93 Sarah Danner Fr. Hagerstown CC 24:29.0 07:52.8
113 94 Jacklyn Coggin Fr. Wallace State Hanceville 24:40.3 07:56.3
114 0 Angela Tiberia Fr. Oakland CC 24:41.8 07:56.7
115 95 Becky Walter So. Hagerstown CC 25:23.3 08:10.2
116 96 Tieesha Jones So. Hagerstown CC 27:39.3 08:54.0
117 97 Serena Wheeler Fr. Hagerstown CC 29:39.5 09:32.6

Results on the Web - http://harrier.homepage.com
Email:
awmurphy@hotmail.com